Novosti

Vrste bisera

Boja i oblik ovih dragulja zavisi od vrste školjke
i njenog neposrednog okruženja.

Postoji nekoliko vrsta bisera:

Slatkovodni biseri
dolaze iz dagnji koje se uglavnom uzgajaju u Kini. Gaje se u slatkoj vodi jezera, ribnjaka ili reka. Najčešće su okrugli ili ovalni, ali mogu biti i najrazličitijih oblika. Okrugli slatkovodni biser nalikuje Akoya biseru, ali vredi petinu njegove cene. Prema tome, odličan je poklon ako želite proći povoljnije. Dolaze u različitim pastelnim nijansama bele, crne, roze, breskve, lavande, šljive, ljubičaste, zavisno od vrste školjke u kojoj nastaju.

Akoya biseri
su klasični beli biseri koji imaju najjači sjaj i smatraju se najpopularnijim tipom bisera. Uzgajaju se u morskim školjkama u Japanu i Kini i nadaleko su poznati po svom sjaju i lepoti. Tipični Akoya biseri su veličine od 5 mm do 11 mm, od čega su oni 10-11 mm vrlo retki. Akoya biseri su uglavnom veći, glađi, okrugliji i sjajniji od slatkovodnih.

Južnomorski biseri
dolaze iz belih vrsta pinctada maxima školjki. Kako su i školjke veće nego one koje stvaraju Akoya i slatkovodne bisere, tako su i Južnomorski biseri veći. Njihova primarna uzgajališta nalaze se u severnim vodama Australije, jugoistočnoj Aziji i Mianmaru, Filipinima i Indoneziji. Karakteristične boje za ove bisere su bela, krem, zlatna ili crna sa tonovima srebrne i zlatne. Izuzetno su veliki, glatki i okrugli, u proseku između 11 i 13 mm, ali mogu doseći čak i do 20 mm. Ovo su ujedno i najskuplji biseri na tržištu, zbog njihove retkosti i debele ovojnice. Vrlo je teško naći biser ovakve veličine i sjaja, ali je i teško sakupiti dovoljno školjki pošto su vrlo osetljive na proces gajenja. Južnomorski biseri se najteže nalaze u prodaji.

Tahiti biseri
potiču iz toplih voda Južnih mora i uzgajaju se u velikim crnim školjkama. Oni su tamni i veliki, uglavnom oko 9-16 mm. Pravi crni tahiti biser izuzetno je redak i smatra se jednim od najlepših na svetu. Većina tahiti bisera koji su identifikovani kao „crni“ zapravo su sivo-ugljeni, srebrni ili tamnozeleni sa prizvucima ružičaste, plave, srebrne i žute boje. Baš ova svestranost i mešavina boja im daju posebnu vrednost.

Ohridski biseri
su takođe poznati u svetu, pravi ih nekoliko porodica iz Makedonije. Nastaju od sedefa sa ljuštura školjki koji se brusi tako da se dobije kuglica. Ona se premazuje posebnom emulzijom dobijenom od krljušti ribe plaštine koja je endemit Ohridskog jezera. Sastav emulzije je tajna i prenosi se sa kolena na koleno.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *